Zintegrowany system

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to budynek bogaty w instalacje, które pozwalają poprawić zarówno bezpieczeństwo oraz komfort wykorzystania elementów obiektu, jak i jego energooszczędność. Nasze biuro wykonało projekt instalacji elektrycznych i teletechnicznych dla tego obiektu.

 

Mareckie Centrum Edukacyjno- Rekreacyjne (graf. Punkt Zero Piotr Kuś)

Współczesne systemy elektryczne i teletechniczne odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu budynków użyteczności publicznej, administracyjnych czy biurowych. Poprawnie zaprojektowana oraz wykonana instalacja elektryczna jest gwarantem prawidłowego działania obiektu, a także jego bezpiecznego użytkowania. Odpowiednio zintegrowana z infrastrukturą teletechniczną zapewnia wysoką sprawność oprzyrządowania, dbając jednocześnie o prawidłową komunikację między elementami zainstalowanego sprzętu.

 

Instalacje sali widowiskowej (fot. audioplus.pl)

Dla przeciętnego użytkownika wzajemna komunikacja urządzeń oznacza zwykle niewiele więcej niż to, że np. praca rolet okiennych jest prawidłowo zsynchronizowana z systemami klimatyzacji, pozwalając na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Z kolei niewidoczny dla konsumenta pozostaje aspekt komunikacji pomiędzy poszczególnymi węzłami infrastruktury. Z tego względu bardzo ważne jest zidentyfikowanie potrzeb użytkownika już na etapie projektowania instalacji. Umiejętne rozmieszczenie wszystkich komponentów elektrycznych i przesyłowych już na etapie projektowym pozwala na odpowiednie ukrycie oprzewodowania i elementów technicznych instalacji, co ostatecznie czyni pomieszczenia nie tylko funkcjonalnymi oraz estetycznymi, ale również minimalizuje potencjalne ryzyko związane z ich użytkowaniem.

 

System oświetlenia, bezpieczeństwa oraz nagłośnienia szatni (fot. audioplus.pl)

Na szczególną uwagę zasługuje inteligentny system zarządzania scalający między innymi monitoring pożarowy, system sygnalizacji włamania i napadu czy telewizję przemysłową. Technika ta, kontrolowana poprzez sieć telefoniczną lub internet, pozwala na regularny przegląd zdarzeń. Warto również wspomnieć o zainstalowanym w kompleksie systemie regulacji oraz kontroli zużycia wody opartym na działaniu czujek obecności- czujki te przyczyniają się do odcięcia wody w toaletach w momentach, gdy te nie są używane.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w części edukacyjnej MCER jest wykorzystanie sygnalizatorów dźwiękowych systemu sygnalizacji pożaru do pełnienia jednocześnie funkcji dzwonka lekcyjnego. Innowacyjnośc ta pozwala na rezygnację z montażu dodatkowych dzwonków szkolnych. Inną interesującą koncepcją jest układ detekcji pożaru w części basenowej, zaprojektowany w oparciu o zasysająca czujkę dymu i ogania- nowoczesne urządzenie do wczesnego wykrywania niebezpieczeństwa, zapewniając najwyższą skuteczność działania oraz pozwalające wykluczyć fałszywe alarmy powstałe na skutek obecności kurzu, pyłu i wody.

 

Instalacje w części basenowej (fot. audioplus.pl)

Dużym wyzwaniem projektowym było zaplanowanie budynku zeroenergetycznego, przyjaznego środowisku naturalnemu. W przypadku szkoły, wysoce cenionym w dzisiejszych czasach rozwiązaniem okazał się montaż instalacji fotowoltaicznej, umożliwiającej efektywne i niezawodne wykorzystanie energii słonecznej do pokrycia potrzeb własnych obiektu. Ponadto, wychodząc naprzeciw użytkownikom samochodów elektrycznych oraz starając się sprostać obecnym trendom popularyzacji elektromobilności, na parkingu Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego przewidziano stację ładowania pojazdów o mocy 7kW.

 

Projektory akcentujące zielone ścianki (fot. audioplus.pl)

Szkoła przy ul. Wspólnej w Markach stanowi przykład udanej próby zapewnienia najwyższego standardu bezpieczeństwa i komfortu, jednocześnie dotrzymując kroku współczesnym wymogom ekologicznym, co uzyskano na drodze wykorzystania nowatorskich systemów i rozwiązań. Warto również zaznaczyć, że Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest pierwszym w Polsce kompleksem edukacyjnym objętym systemem certyfikacji BREEAM- przyznawanym przez organizacje BRE Global, jako najpopularniejszy w Europie wyznacznik ekologiczności i efektywności energetycznej budynków.

 

Mareckie Centrum Edukacyjno- Rekreacyjne widok frontowy (fot. audioplus.pl)

Artykuł opublikowany w Builder Architecture Design 12/2019
Fotografie dzięki uprzejmości firmy Audioplus

Zintegrowany system
Przewiń do góry