Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to budynek bogaty w instalacje, które pozwalają poprawić zarówno bezpieczeństwo oraz komfort wykorzystania elementów obiektu, jak i jego energooszczędność. Nasze biuro wykonało projekt instalacji elektrycznych i teletechnicznych dla tego obiektu.

Współczesne systemy elektryczne i teletechniczne odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu budynków użyteczności publicznej, administracyjnych czy biurowych. Poprawnie zaprojektowana oraz wykonana instalacja elektryczna jest gwarantem prawidłowego działania obiektu, a także jego bezpiecznego użytkowania. Odpowiednio zintegrowana z infrastrukturą teletechniczną zapewnia wysoką sprawność oprzyrządowania, dbając jednocześnie o prawidłową komunikację między elementami zainstalowanego sprzętu.

Dla przeciętnego użytkownika wzajemna komunikacja urządzeń oznacza zwykle niewiele więcej niż to, że np. praca rolet okiennych jest prawidłowo zsynchronizowana z systemami klimatyzacji, pozwalając na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Z kolei niewidoczny dla konsumenta pozostaje aspekt komunikacji pomiędzy poszczególnymi węzłami infrastruktury. Z tego względu bardzo ważne jest zidentyfikowanie potrzeb użytkownika już na etapie projektowania instalacji. Umiejętne rozmieszczenie wszystkich komponentów elektrycznych i przesyłowych już na etapie projektowym pozwala na odpowiednie ukrycie oprzewodowania i elementów technicznych instalacji, co ostatecznie czyni pomieszczenia nie tylko funkcjonalnymi oraz estetycznymi, ale również minimalizuje potencjalne ryzyko związane z ich użytkowaniem.

Na szczególną uwagę zasługuje inteligentny system zarządzania scalający między innymi monitoring pożarowy, system sygnalizacji włamania i napadu czy telewizję przemysłową. Technika ta, kontrolowana poprzez sieć telefoniczną lub internet, pozwala na regularny przegląd zdarzeń. Warto również wspomnieć o zainstalowanym w kompleksie systemie regulacji oraz kontroli zużycia wody opartym na działaniu czujek obecności- czujki te przyczyniają się do odcięcia wody w toaletach w momentach, gdy te nie są używane.
Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w części edukacyjnej MCER jest wykorzystanie sygnalizatorów dźwiękowych systemu sygnalizacji pożaru do pełnienia jednocześnie funkcji dzwonka lekcyjnego. Innowacyjnośc ta pozwala na rezygnację z montażu dodatkowych dzwonków szkolnych. Inną interesującą koncepcją jest układ detekcji pożaru w części basenowej, zaprojektowany w oparciu o zasysająca czujkę dymu i ogania- nowoczesne urządzenie do wczesnego wykrywania niebezpieczeństwa, zapewniając najwyższą skuteczność działania oraz pozwalające wykluczyć fałszywe alarmy powstałe na skutek obecności kurzu, pyłu i wody.

Dużym wyzwaniem projektowym było zaplanowanie budynku zeroenergetycznego, przyjaznego środowisku naturalnemu. W przypadku szkoły, wysoce cenionym w dzisiejszych czasach rozwiązaniem okazał się montaż instalacji fotowoltaicznej, umożliwiającej efektywne i niezawodne wykorzystanie energii słonecznej do pokrycia potrzeb własnych obiektu. Ponadto, wychodząc naprzeciw użytkownikom samochodów elektrycznych oraz starając się sprostać obecnym trendom popularyzacji elektromobilności, na parkingu Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego przewidziano stację ładowania pojazdów o mocy 7kW.

Szkoła przy ul. Wspólnej w Markach stanowi przykład udanej próby zapewnienia najwyższego standardu bezpieczeństwa i komfortu, jednocześnie dotrzymując kroku współczesnym wymogom ekologicznym, co uzyskano na drodze wykorzystania nowatorskich systemów i rozwiązań. Warto również zaznaczyć, że Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest pierwszym w Polsce kompleksem edukacyjnym objętym systemem certyfikacji BREEAM- przyznawanym przez organizacje BRE Global, jako najpopularniejszy w Europie wyznacznik ekologiczności i efektywności energetycznej budynków.

Artykuł opublikowany w Builder Architecture Design 12/2019
Fotografie dzięki uprzejmości firmy Audioplus